سفارش تبلیغ
صبا ویژن

راهنمای کامل برای این که بر مشکل کمالگرایی خود غلبه کنید

در انجام هیچ کاری احساس رضایتمندی نمی کنید؟ نمی توانید از پس بلندپروازی های خود در هر کاری برآیید و دائم خودتان را مقصر می دانید؟ از انتظارات بالایی از هر کسی دارید و فکر می کنید باید بتوانند کارها را به همان شکلی که فکر می کنید انجام دهند به تنگ آمده اید؟ این روحیات باعث ناامیدیتان نسبت به هر چیزی شده و از نظر خودتان بمب انرژی منفی برای دیگران هستید؟ همان طور که خودتان هم خوب می دانید شما فردی با روحیه کمال گرایی هستید. اگرچه این روحیه یک اختلال شخصیتی نیست اما کمالگرایی در دنیا امروز ما یک مشکل است؛ چون تقریبا ما قادر نیستیم بر ایده آل بودن تمام امور نظارت داشته و آن ها را کنترل کنیم.

کمالگرا فردی است متفاوت که قادر به پذیرش هر استانداردی در امور نیست. استانداردی که طبق کمال و حد عالی هر چیز تنظیم شده است. در علم روان شناسی، کمالگرایی را یک ویژگی شخصیتی در فردی می دانند که برای رفع بی عدالتی در امور و تنظیم آن ها با استانداردهای فوق العاده در تلاش است؛ فردی که با وجود این روحیات پیچیده به شدت نسبت به دنیا اطرافش منتقد است و همه چیز را با دید انتقادی نظاره می کند.

نمی دانید شما هم به مشکل کمالگرایی دچار هستید یا نه؟ نشان های رفتاری شما باعث شده افراد ویژگی شخصیتی کمالگرایی را به شما نسبت دهند و این روحیه کمی برایتان درسرساز شده است؟ راهنمای کامل امروز شما برای به سمت این که برای همیشه بر مشکل کمالگرایی خود غلبه کنید هدایت می کند.

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

بسیاری از ما به مشکل کمالگرایی مبتلا هستیم. البته تاکید می کنم که کمالگرایی یک مشکل نیست و گاهی به نفع ما است. همین که برای انجام کارها به کم راضی نشویم و تمام تلاش خود را برای انجام امور به نحو احسنت به کار بریم یعنی ما یک کمالگرا مثبت هستیم که از این روحیه خود در جهات مثبت نیز استفاده کرده ایم. اما خیلی وقت ها هم کمالگرایی تبدیل به گره کور می شود!

مشاهده مقاله  35 روش برای تشخیص افراد دروغگو از طریق زبان بدن

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

گره کور کمالگرایی در شما هم وجود دارد؟

در ادامه 6 نشانه عمده ای که در افراد کمالگرا بیشتر دیده ام و از نظر روانشناسان هم تایید شده است را بررسی می کنیم:

 1. اشتباه در مخیله شما هم نمی گنجد: اگر شما فردی کمالگرا هستید هیچ فضای خالی برای ارتکاب به اشتباهات در نظر نگرفته اید. در چنین حالتی شما در حکم شناگری هستید که برای رفع خطا و جلوگیری از غرق شدن زحماتتان به سمت این اشتباهات شیرجه می زنید!
 2. شما روش خاص و متفاوت خود را دارید: در اغلب موارد ممکن است از شما برای انجام کاری درخواست نشود؛ چون همه می دانند شما به سبب شیوه خاص عملکرد خود بسیار نکته سنج هستید.
 3. هیچ چیز برایتان ارزشمندتر از نتیجه کار نیست: در برخی از موارد مردم به روند انجام یک کار و زحماتی که کشیده اند فکر می کنند تا بتوانند تاثیرات نتیجه نامطلوب را حنثی کنند. اما شما کاملا برعکس سایرین هستید. مثلا در یک مسابقه فوتبال حتی اگر برای پیروزی خودکشی کنید ولی نتیجه نگیرید باز هم خود و بقیه را متهم می دانید.
 4. خودخوری از نشانه های رفتاری فاحش شما است: شما برای هر مسئله کوچک و بی اهمیتی هم خودخوری می کنید. به این ترتیب بعید نیست شما هم از افراد درونگرا باشید.
 5. موفقیت برای شما کافی نیست: شما انسان خاصی هستید که اگر X را به دست آورید پیگیر 2X می شوید! اگر 2X به دست آید هیچ چیز مثل 5X شما را راضی نخواهد کرد!
 6. شدیدا درگیر جزئیات هستید: شما به شدت به جزئیات یک موضوع اهمیت می دهید. اگر کسی باعث شکست یا ناراحتی شما شده است شما تا مدت ها پیگیر این موضوع هستید تا بتوانید از چند و چون قضیه سردرآورید!
مشاهده مقاله  3 دلیلی که باید عملکرد فعال را جایگزین یادگیری غیرفعال کنید

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

هر چند که برخی به خاطر داشتن این نشانه ها به خود می بالند و به هیچ وجه وجود این علائم را منفی و مشکل ساز نمی دانند اما باید اعتراف کنیم که کمالگرایی در بسیاری از موارد کار دستمان داده است! مهم ترین تاثیر منفی آن سلب آرامش و خوشحالی از خود ما به عنوان انسان های کمالگرا می باشد. انسان کمالگرا هرگز نمی تواند بین دیگران و در هم نشینی با آن ها احساس لذت کند. حتی شاید این افراد با مشکل مسخره شدن توسط دیگران رو به رو شوند!

هر چه که هست بهتر است از این به بعد به عنوان یک انسان کمالگرا و با ترفندهای زیر این روحیه خاص را در خود تغییر دهیم.

راهکارهای مقابله با مشکل کمالگرایی

برای بهبود این این رفتار یا روحیه از ترفندهای زیر بهره ببرید:

برای دریافت بسته آموزشی درمان کمال طلبی کلیک کنید:

بسته آموزشی کمال طلبی

یک کمالگرا سالم باشید؛ نه یک کمالگرا عصبی!

کمالگرا روحیه انسان های سالم است وقتی که به حد افراط نرسیده باشد. کمالگراها بر دو نوع هستند: انسان های سالمی که از این ویژگی برای رشد استفاده می کنند و انسان هایی که با اختلال عصبی مانع پیشرفت خود می شوند.

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

ویژگی کمالگرایان سالم:

 • شما همواره به واسطه اهداف خود انگیزه می گیرید
 • شما روی عمل و عملگرایی تمرکز دارید
 • هر پیروزی شما بهانه ای است تا جشن بگیرید
 • شما از اهدافتان یک قاب عکس سایز بزرگ در نظر دارید که جزئیات کوچکش اصلا قابل توجه نیستند
 • اشتباهات گذشته در حکم راهنما پیروزی های فردا و آینده هستند

برای خواندن مقالات بیشتر روانشناسی اینجا را کلیک کنید.